Idag är det dags för smakbitar igen och fler sådana hittar ni hos bloggen Betraktninger. Själv bjuder jag på ett utdrag ur boken Finns det björkar i Sarajevo. Den är skriven av Christina Lindström, författare till boken Jack som jag verkligen tyckte mycket om. Jag har hört från säker källa att även den här boken är någonting alldeles extra, så den ligger på veckans läslista för mig.
Bokens huvudperson Kevin är hos psykologen.
”Jag tror att du har mycket på hjärtat och att det är därför du är här”, säger Odette. ”Varför kom du hit Kevin, och hur kan jag hjälpa dig?”
Jag svarar inte men jag känner att det bränner bakom ögonlocken. Jag har inte ett skit på hjärtat men jag har något i kroppen. Det spjärnar emot. Det stannar hemma från skolan om det tror att vi ska börja med grupparbete eller får reda på att vi ska årsredovisning. Det har svårt att äta ibland. Det skakar som en pundare vissa nätter. Så håller det på.
Det är en fågelunge som blinkar mot ljuset. Den uppmanas att flaxa, den begår misstaget att försöka flyga, men vingarna bär aldrig.
”Har du några barn?” frågar jag Odette. Jag nästan viskar det. ”Och har du nåt diplom?”
Hon blinkar aningen för långsamt och jag förstår att hon vill slå mig i huvudet med en liten spade.
Jag blev lite nyfiken på den här när en favoritförfattare rekommenderade den 🙂
GillaGilla
Är lite nyfiken på den här. Tack för smakbiten!
GillaGilla
Tack för smakbiten!
GillaGilla
Det hørtes ut som en fin bok. Jeg likte språket og måten den var skrevet på.
Ha en riktig fin søndag!
GillaGilla
Jag tyckte mycket om Jack och hade den som favorit för en Augustprisnominering det året. Jag måste nog läsa den här boken också, tack för smakbiten och ha en fin dag!
GillaGilla
har hört talas om boken men inte läst den. tack för smakebiten!
GillaGilla
Denna var ny för mig. Tack för smakbiten!
(http://ibokhyllan.blogspot.se/)
GillaGilla
Jag tror det är en tät och angelägen bok, tack för smakbiten
GillaGilla
Tack för smakbiten. Jag blev nyfiken på den här förra veckan när någon gav en smakbit från den.
GillaGilla
nyfiken på denna, tack för smakbiten.
GillaGilla
Jag har gillat alla hennes tidigare böcker så den här kommer jag definitivt att läsa!
GillaGilla
Gillar utdraget, får nog kolla upp den här (fast kanske ska läsa vad du skriver i din recension först).
GillaGilla